تمیز کردن فرش و موکت با بخار‌شوی، روشی کم دردسر برای خانه تکانی

تمیز کردن فرش و موکت با بخار_شوی، روشی کم دردسر برای خانه تکانی

بخارشوها از جمله وسایلی هستند که در تمیز کردن قسمت های مختلف خانه به ویژه در زمان های خانه تکانی برای عید بسیار به کار می آید. این دستگاه های تمیز کننده از هیچ ماده شیمیایی استفاده نکرده و تنها از قدرت آب و بخار آب برای نظافت و تمیز کردن کمک می گیرند. بنابراین دیگر جای نگرانی در مورد حساسیت های پوستی یا تنفسی که در اثر کار با مواد شوینده شیمیایی ممکن است ایجاد شود، وجود ندارد. در صورتی که برای تمیز کردن و انجام کارهای خانه تکانی و تمیز کردن فرش با بخارشو، قصد تهیه وسیله ی پرکارد با کیفیت بالا را دارید می توانید به فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی منزل مارکت مراجعه کنید. جهت آشنایی با نحوه تمیز کردن فرش یا موکت با استفاد از قدرت بخار با ما همراه باشید.

مزایای استفاده از بخارشوها برای تمیز کردن فرش

اگرچه در خانه های امروزی استفاده از این وسیله برای تمیز کردن سرامیک ها، مبلمان، پرده ها و شیشه ها بسیار متداول است، اما کاربرد بخارشوی محدود به این موارد نیست و برای تمیز کردن فرش نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از این دستگاه مزایای زیادی دارد که در ادامه شرح داده می شود. اگر به فکر خرید یک بخارشوی مرغوب هستید فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی منزل مارکت می تواند به شما را در خریدی مطمئن همراهی کند.

ضد عفونی کردن فرش

ضد عفونی کردن فرش
ضد عفونی کردن فرش

یکی از مزایای مهم استفاده از بخارشوها، توانایی ضد عفونی کردن آن ها بدون نیاز به مواد شیمیایی و با استفاده از درجه حرارت بالای بخار تولیدی است. گرمای تولید شده از دستگاه های بخارشوی می تواند به طور طبیعی تا ۹۹.۹٪ از کل باکتری ها و ویروس های موجود در قسمت های مختلف فرش را از بین ببرد.

خشک شدن سریع

بخار تولید شده هنگام تمیز کردن فرش با بخارشو  به دلیل دمای بالا به سرعت تبخیر می شود و همین امر موجب می شود تا فرش یا موکت زودتر خشک شوند.

تمیز کردن عمیق

تمیز کردن عمیق
تمیز کردن عمیق

وقتی شما تنها با دستمال یا اسفنج تلاش می کنید فرش یا موکت خود را تمیز کنید تنها سطح رویی آن ها را تمیز می کنید اما بخار می تواند به راحتی به عمق الیاف فرش یا موکت نفوذ کند بنابراین تمیز کردن آن ها  به صورت موثرتر و عمیق تر انجام می شود.

بر طرف کردن لکه های لجوج

برخی لکه ها و آلودگی ها مثل ریختن یک نوشیدنی و یا مواردی مثل چسب، رنگ و غیره روی فرش یا موکت و خشک شدن آن ها، می توانند به عنوان لکه هایی لجوج، کار شما را برای تمیز کردن سخت کنند. اما استفاده از قدرت بخار می تواند تمیز شدن آن ها را راحت تر کند.

نکاتی برای تمیز کردن فرش با استفاده از بخار

نکاتی برای تمیز کردن فرش با استفاده از بخار
نکاتی برای تمیز کردن فرش با استفاده از بخار

اکثر دستگاه های تمیز کننده فرش، برای شست و شوی فرش و از بین بردن آلودگی ها و لکه ها از بخار استفاده می کنند. بنابراین شما به جای این که برای شست و شوی فرش خود با شرکت های مرتبط تماس بگیرید می توانید تمیز کردن فرش با بخارشو را در خانه خودتان امتحان کنید و بدین ترتیب در هزینه های صرفه جویی نمایید. علاوه بر این، دیگر نگران آسیب رسیدن به بافت فرش خود که ممکن است در شرکت های قالیشویی اتفاق بیفتد نیز نخواهید بود. اما باید توجه کنید که به نکات مهم برای انجام این کار حتما توجه کنید.

توجه به دستورالعمل های دستگاه

دفترچه راهنمای دستگاه حاوی نکات و دستورالعمل های مهم برای کار با دستگاه است. حتماً تمام دستورالعمل های آن را به طور کامل مطالعه کنید و این را در نظر بگیرید که ممکن است تفاوت هایی بین نحوه کارکرد دستگاه ها با مدل های مختلف وجود داشته باشد.

اطمینان از تحمل فرش نسبت به بخار

اطمینان از تحمل فرش نسبت به بخار
اطمینان از تحمل فرش نسبت به بخار

قبل از شروع شست و شو و تمیز کردن فرش با بخارشو  لازم است ابتدا مطمئن شوید که فرش یا موکت شما توانایی تحمل  بخار و حرارت بالا را دارد و آسیبی به الیاف آن وارد نمی شود. برای این کار می توانید ابتدا یک ناحیه مخفی و کوچک از فرش یا موکت را امتحان کنید. برخی از فرش های الیاف طبیعی ممکن است در معرض آب گرم و بخار دچار آسیب شوند.

برداشتن وسایل از روی فرش

بهتر است وسایل موجود روی فرش را برداشته و در صورت امکان آنها را به اتاق دیگری انتقال دهید. تمیز کردن با بخار زمانی موثر انجام می شود که همه وسایل کوچک و بزرگ مثل اسباب بازی ها، میز و صندلی ها و مبلمان از اتاق خارج شده و روی فرش یا موکت وسیله ای وجود نداشته باشد. تا حد امکان بهتر است وسایل را جابجا کرد اما در صورتی که انتقال وسایل به اتاق دیگر ممکن نیست می توانید آن ها را در یک طرف اتاق جمع کرده و پس از این که سمت خالی تمیز و خشک شد، مبلمان و وسایل دیگر را به سمت تمیز منتقل و تمیزکاری سمت دیگر را انجام دهید. اگر بعضی از مبلمان برای جابجایی بیش از حد سنگین هستند، مربع هایی از فویل یا بلوک های چوبی یا پلاستیکی را در زیر پایه آن ها قرار دهید تا از رطوبت محافظت شوند.

تمام سطوح را کاملا گردگیری کنید.

تمام سطوح را کاملا گردگیری کنید.
تمام سطوح را کاملا گردگیری کنید.

قبل از تمیز کردن فرش با بخارشو، گرد و غبار را از قرنیزها، پنکه های سقفی، قاب عکس ها، پنجره ها و همه سطوح دیگر پاک کنید تا پس از اتمام کار این گرد و خاک ها دوباره موجب کثیف شدن فرش نگردد. در واقع، اگر از قبل گردگیری نکنید، ممکن است پس از تمیز کردن فرش یا موکت، گرد و غبار از روی سطوح مختلف، روی آن ها بریزد. از یک پارچه یا یک گردگیر دسته بلند استفاده کنید.

فرش را جارو کنید.

کل فرش را با دقت جاروبرقی کنید. ابتدا جارو برقی بزنید تا تمام ذرات و خرده ریزها و موها و پرزها از روی سطح فرش جارو شده و موجب انسداد احتمالی دستگاه بخارشو نشود. بخارشوها به منظور جمع کردن و از بین بردن ذرات ریز خاک در الیاف فرش یا موکت استفاده می شوند و برای از بین بردن مو و خرده ریزهای دیگر کارایی ندارند بنابراین ابتدا کل اتاق را با سرعت کمتری نسبت به حالت معمول همیشگی جاروبرقی کنید. ممکن است نیاز باشد تا دوبار این کار را تکرار کنید. بار دوم، برای تمیز شدن بیشتر، در جهت مخالف جارو بزنید. این کار همچنین سبب می شود تا الیاف فرش به نوعی شانه شده و در نتیجه بخار بهتر در آن نفوذ کند. لبه های کنار دیوارها را فراموش نکنید – در صورت لزوم می توانید از یک سری مناسب جارو برای این قسمت ها استفاده کنید.

تمیز کردن اولیه لکه ها

تمیز کردن اولیه لکه ها
تمیز کردن اولیه لکه ها

بخار همیشه نمی تواند لکه های عمیق و قدیمی را تمیز کند، بنابراین همیشه درمان لکه ها قبل از تمیز کردن فرش با بخارشو مفید خواهد بود. در صورت تمایل از مواد پاک کننده لکه فرش یا سایر روش های طبیعی استفاده کنید. با یک پارچه لکه ها را آغشته کنید و به آن ها کمی زمان بدهید. بهتر است برای تمیز کردن لکه های فرش و موکت آن ها را طوری فشار ندهید که لکه به عمق فرش یا موکت نفوذ کند.

پر کردن مخازن دستگاه

مخزن دستگاه را با آب گرم پر کنید. دقت کنید که نباید از آب جوش استفاده کرد. به خط پر کردن روی مخزن آب توجه کنید. دستگاه های بخارشو معمولاً از نوعی ماده شوینده استفاده می کنند، بنابراین برای استفاده از نوع مناسب حتماً دستورالعمل های دستگاه را بررسی کنید. استفاده بیش از حد از مواد شوینده موجب می شود که این مواد در فرش باقی بمانند. بعضی از ماشین ها محفظه خاصی برای مواد شوینده دارند و در بعضی دیگر باید مواد شوینده را در آب مخلوط کرد.  بعضی از مدل ها نیز مثل بخارشوی تفال مدل VP6555 ضد عفونی و تمیزکاری را تنها با آب انجام می دهند توجه کنید که استفاده از مواد شوینده در همه دستگاه ها توصیه نمی شود و ممکن است سبب آسیب رساندن به دستگاه شما شود، بنابراین بهتر است ابتدا دستورالعمل های موجود در دفترچه راهنما را به دقت مطالعه کنید.

استفاده از سرکه در بخارشوی

استفاده از سرکه در بخارشوی 
استفاده از سرکه در بخارشوی

در صورتی که دستگاه شما قابلیت استفاده از مواد شوینده در مخزن خود را دارد می توانید به جای مواد شوینده شیمیایی گزینه های طبیعی، مثل سرکه را انتخاب کنید. این ماده به ویژه برای افرادی که به مواد شوینده حساسیت دارند بسیار مناسب است. می توانید یک محلول ۵۰/۵۰ سرکه و آب گرم را مخلوط کرده و در مخزن دستگاه بریزید.

تمیز کردن فرش را از کجا شروع کنیم؟

بهتر است برای تمیز کردن فرش با بخارشو از گوشه اتاق شروع کنید و به عقب کار کنید تا هرگز روی فرش مرطوب قدم نگذارید. به طور آهسته و به آرامی هرچند ثانیه یک بار پاشش بخار روی فرش را انجام دهید. با سرعت کم در واقع به دستگاه زمان می دهید تا ضمن از بین بردن آب اضافی موجود در دستگاه، خاک را نیز تا حدودی مکش کند. قسمت های مختلف فرش را به  ردیف های طولانی تقسیم کرده و به ترتیب تمیز کنید. سعی کنید بین آن ها همپوشانی ایجاد شود. از ضربه های کوتاه و  عقب و جلو کردن آن مثل جاروبرقی خودداری کنید.

نحوه استفاده از دستگاه

نحوه استفاده از دستگاه
نحوه استفاده از دستگاه

دستگاه را به آرامی و با سرعت متوسط حرکت دهید. حرکات خیلی سریع موجب می شود فرش یا موکت شما بیش از حد مرطوب شوند. بهتر است هر ۲ ثانیه یک قدم بردارید. این اجازه می دهد تا دستگاه زمان کافی برای تمیز کردن داشته باشد.اگر می خواهید فرش خود را بهتر تمیز کنید، می توانید دوباره این کار را در سرتاسر فرش یا موکت تکرار کنید. در صورتی که بار اول از مواد شوینده استفاده کرده اید، برای بار دوم بهتر است فقط با آب خالی یا مخلوط آب و سرکه تلاش کنید تا باقی مانده مواد شوینده را از روی فرش یا موکت پاک کنید.

خشک کردن فرش

پس از این که به طور کامل تمیز کردن فرش با بخارشو را انجام دادید. باید فرش خود را کاملاً خشک کنید. تا زمانی که فرش به طور کامل خشک نشده است وسیله ای روی آن قرار نداده و روی آن راه نروید. برای تسریع در خشک شدن بهتر است پنجره ها را باز کرده و یا کولر را روشن کنید تا هوا جریان یابد. خشک شدن کامل و سریع فرش از کپک زدن آن جلوگیری می کند.

در چه قسمت هایی نمی توان از بخار برای تمیز کردن استفاده کرد؟

برخی از سطوح وجود دارد که یا به هیچ وجه نباید با بخار تمیز شوند یا این که هنگام استفاده از دستگاه باید با احتیاط در مورد آن ها عمل کرد و اگر امکان دارد ابتدا ناحیه ای کوچک از آن با بخار تست شود. به عنوان مثال کفپوش های چوبی را در نظر بگیرید. برخی از کف های چوبی عایق بندی شده می توانند بخار را تحمل کنند، اما اطمینان از این که آب اضافی در آن ها باقی نمی ماند بسیار مهم است. بنابراین قبل از تمیز کردن فرش یا موکت، مراقب باشید که به وسایل چوبی اطراف مثل مبل و صندلی و یا کفپوش منزل خود، آسیبی وارد نمی شود.

منبع: cleanup ،wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.